Ceny zbóż, notowania, aktualności

Koniec tajemnic

Koniec tajemnic
Ile kto pobiera dopłat bezpośrednich? To pytanie nie musi już pozostawać bez odpowiedzi. Wystarczy wejść na stronę internetową Agencji Restrukturyzacji i poznać fakty, a nie mity.

Nie ma już żadnych tajemnic, którzy rolnicy i w jakiej wysokości otrzymują dopłaty do gruntów rolnych. Aby to sprawdzić wystarczy odwiedzić stronę internetową Agencji Restrukturyzacji.

Ale aby czegoś się dowiedzieć trzeba znać nazwisko osoby, o którą nam chodzi. Po krótkim oczekiwaniu wszystko jest jasne.

Leszek Droździel wiceprezes ARiMR: – Są takie trzy elementy: imię i nazwisko beneficjenta, miejsce oraz kwota, jaką dany beneficjent uzyskał z tytułu płatności bezpośrednich.

A sumy zdaniem Agencji Restrukturyzacji nie są zawrotne. Przeciętny rolnik, któremu przysługują dopłaty do powierzchni blisko 10 hektarów ma na koncie w granicach 5 i pół tysiąca złotych.

Otrzymywane dotacje przy tych samych powierzchniach mogą się jednak różnić. Wszystko zależy od tego czy do upraw rolnikowi przysługują dopłaty uzupełniające.

Ale są też kwoty wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji, które mogą zszokować. W tym roku na konto jednego z podmiotów prawnych wypłynęło 16 milionów złotych.

Zainteresowanie przez pierwsze dwa dni od powstania tej strony internetowej, od zamieszczenia tych informacji na stronie Agencji jest bardzo duże, mieliśmy około 100 tysięcy wejść. – mówi Droździel.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że rolnicy nie pobierają dopłat bezpośrednich za darmo. Przede wszystkim są one przeznaczane na środki do produkcji oraz dostosowanie gospodarstw do unijnych standardów. Każdy kto korzysta z dopłat bezpośrednich musi przestrzegać między innymi zasad tak zwanej dobrej kultury rolnej oraz higieny utrzymania zwierząt. Te wymagania będą rosły, bo mają one na celu ochronę środowiska naturalnego.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności