Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wzrost cen skupu pszenicy, nadal rośnie cena wieprzowiny

Wzrost cen skupu pszenicy, nadal rośnie cena wieprzowiny
Po pięciotygodniowych spadkach nastąpił niewielki wzrost cen skupu pszenicy konsumpcyjnej. Od siedmiu tygodni rosną ceny skupu żywca wieprzowego – podał resort rolnictwa w poniedziałkowym komunikacie.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pszenica konsumpcyjna podrożała o 0,8 proc. i w dniach 2–8 lipca br. średnio w kraju płacono za nią 602 zł/t. Ziarno to było tańsze o 2 proc. niż przed miesiącem, ale w odniesieniu do notowań sprzed roku było droższe o 37,5 proc.

W analizowanym tygodniu o 3 proc. wzrosła przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w skupie. Za 1 tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali przeciętnie 582ázł/t, tj. o blisko 3 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena żyta konsumpcyjnego kształtowała się na poziomie o 74 proc. wyższym niż przed rokiem.

W ciągu tygodnia cena skupu kukurydzy wzrosła o 2 proc. i w dniach 2–8 lipca br. za to ziarno płacono średnio 588ázł/t. Poziom tej ceny był zbliżony do notowań cen przed miesiącem.

Nadal rosną ceny skupu żywca wieprzowego. Według danych MRiRW w dniach 2–8 lipca br. średnio w kraju ukształtowały się one na poziomie 4,11 zł/kg, tj. o 2,1 proc. wyższym niż tydzień wcześniej i o ponad 23 proc. wyższym niż przed miesiącem. Również w porównaniu do cen sprzed roku były one o ok. 3 proc. wyższe.

Ceny skupu bydła w ciągu tygodnia obniżyły się o 0,9 proc. i według MRiRW wynosiły one przeciętnie w kraju 3,98ázł/kg. W porównaniu do analogicznego tygodnia czerwca, żywiec wołowy potaniał o 1,5 proc., a w odniesieniu do tego samego okresu 2006 r. był tańszy o 10 proc.

W analizowanym tygodniu dalej rosły ceny skupu drobiu. Według informacji MRiRW, w dniach 2–8 lipca br. za kurczęta brojlery płacono średnio 3,32 zł/kg, tj. o 1,5 proc. więcej niż przed tygodniem i o 7,4 proc. więcej niż przed miesiącem oraz o ok. 32 proc. więcej niż rok wcześniej. Indyki skupowano przeciętnie po cenie niższej o 0,9 proc. niż przed tygodniem, tj. 4,50 zł/kg. Były one o 2,8 proc. tańsze niż miesiąc wcześniej, natomiast w porównaniu do tego samego tygodnia ub.r. ceny indyków wzrosły o ok. 27 proc.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności