Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na dobre ruszyły zbiory rzepaku

Na dobre ruszyły zbiory rzepaku
Wiadomo już, że ziarna będzie znacznie mniej niż prognozowano. A to oznacza, że i ceny będą wysokie. Już teraz tona ziarna kosztuje prawie 1000 złotych. Światowe tendencje rynkowe wskazują, że może być jeszcze drożej.

Jeszcze niedawno straszono, że rzepak będzie kosztował nawet 600 złotych za tonę. Teraz wiadomo, że czarne scenariusze cenowe nie sprawdziły się. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom wiosenne mrozy znacznie obniżyły plony.

Wojciech Motławski plantator rzepaku: – Ziarna jest od 1 to 2 ton za hektar. W dodatku jest małej wydajności.

To oznacza, że tegoroczne zbiory mogą wynieść od 1mln 600 tysięcy ton. Na utrzymanie korzystnych dla nas tendencji cenowej spory wpływ ma również sytuacja na europejskim rynku. W Niemczech prognozuje się zbiory na poziomie ponad 5 milionów ton. We Francji farmerzy zbiorą 5 milionów 200 tysięcy. Ogółem w krajach Unii Europejskiej tegoroczne zbiory będą większe w porównaniu z ubiegłorocznymi o ponad 2 miliony ton.

Mimo to, Niemcy szukają możliwości zakupu nasion rzepaku w Polsce. A to może oznaczać wzrost popytu i zapowiedź rosnących cen.

Jak informuje Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku za ziarno dostarczone w sierpniu trzeba będzie zapłacić ponad 290 euro. Jeszcze w maju było taniej o 20 euro. To oznacza, że nic nie wskazuj na spadek notowań.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności