Ceny zbóż, notowania, aktualności

Przepisy o akcyzie na biopaliwa

Przepisy o akcyzie na biopaliwa
Jeszcze w tym roku mogą wejść w życie przepisy dotyczące akcyzy na biopaliwa – zapowiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.

Rzecznik odniósł się do wypowiedzi wiceministra finansów Jacka Dominika, który w czwartek w Sejmie odpowiadał na pytania posłów dotyczące tzw. ustaw biopaliwowych. Dominik poinformował, że jest szansa, aby jeszcze w tym roku weszła w życie ustawa wprowadzająca ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

"Ulga w akcyzie na biopaliwa jest formą pomocy publicznej. Przepisy mogą zatem wejść w życie dopiero wtedy, kiedy Unia Europejska uzna ustawę za zgodną z prawem wspólnotowym" – powiedział Lutyk wyjaśniając, że chodzi o ustawę uchwaloną przez Sejm 11 maja br.

Dodał, że wymóg zgody Brukseli dotyczy przede wszystkim akcyzy.

Ustawa z 11 maja br. zwiększa o 6 gr ulgę w akcyzie za litr biokomponentów w benzynie oraz o blisko 5 gr ulgę w akcyzie za litr biododatku w oleju. W przypadku benzyny z dodatkiem biokomponentów, ulga ma wynosić 1,565 zł za każdy litr dodanego biokomponentu. Obecnie jest to 1,5 zł. W przypadku oleju napędowego ulga ma wynieść 1,048 zł za każdy litr dodanego biokomponentu, podczas gdy obecnie jest to 1 zł.

Ustawa obniża także z 20 gr do 1 gr na litrze stawkę akcyzy na tzw. paliwa samoistne, czyli czyste biokomponenty, przeznaczone do napędu silników spalinowych.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności