Ceny zbóż, notowania, aktualności

Grupy na start

Grupy na start
Po rentach strukturalnych grupy producenckie. Prawdopodobnie już w połowie lipca ruszy kolejny program z puli środków na lata 2007–13.

O wsparcie będą mogli ubiegać się między innymi producenci roślin, zwierząt, mleka, miodu, produktów ekologicznych oraz regionalnych. Nie zabraknie też środków dla producentów działów specjalnych takich jak hodowla ślimaków, danieli czy jeleni.

Zdaniem resortu rolnictwa nowy program wsparcia grup producenckich nie będzie dużo różnił się od poprzedniego. Są jednak pewne ułatwienia.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa:Do tej pory to rozliczenie finansowe było na podstawie faktur z przeznaczeniem na utrzymanie grupy. Teraz jest to przeznaczone na dofinansowanie grupa nie musi się z tego precyzyjnie rozliczać.

Wsparcie jest przyznawane na 5 lat. Wysokość dotacji będzie zależała od wartości przychodów grupy. W pierwszym i drugim roku nie może to być więcej niż 100 tysięcy euro. A w piątym już o połowę mniej.

Grupy producenckie są zwolnione z podatku od nieruchomości oraz tak zwanego podatku CIT, gdy dochody grupy są przekazane na zakup środków do produkcji rolnej.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: – Taki zapis pozwoli na to, ze właściwie cały dochód grupa może podzielić między członków grupy w postaci zakupu środków do produkcji rolnej.

Na wsparcie grup producenckich do rozdysponowanie przez 6 lat jest 140 milionów euro. A to powinno wystarczyć, dla co najmniej 350 nowych grup.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności