Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trzy dni

Trzy dni
To nie żart – są rolnicy, którzy na złożenie wniosku o renty strukturalne mają zaledwie 3 dni. Dokładnie chodzi o te osoby, które prowadzą dodatkową działalność pozarolniczą i grozi im wypadniecie z KRUS.

Jednym z warunków ubiegania się o rentę strukturalną jest, co najmniej pięcioletni okres opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze. Najważniejsze jest jednak to, aby pod takie ubezpieczenie podlegać w dniu składania wniosku. Jest grupa rolników, która tego warunku może nie spełniać już od 1 lipca.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: – Dotyczy to rolników, którzy składali oświadczenia o działalności gospodarczej i innych źródłach dochodu poza rolniczych przed końcem maja.

Kto powinien obawiać się, że będzie podlegał pod ubezpieczenie w ZUS?

Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS: – Te osoby, które za 2006 r. zapłaciły podatek przekraczający kwotę 2643 zł. – to jest tzw. graniczna kwota rewaloryzowana, po roku będą niestety zmuszone do przejścia do ubezpieczenia powszechnego.

Resort rolnictwa przyznaje, że z myślą o tych rolnikach rozpoczęto przyjmowanie wniosków jeszcze w czerwcu przed ostatecznym zatwierdzeniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–13.

 – Żeby ci rolnicy poza system rent strukturalnych nie wypadli, dla tych rolników robimy na ten tydzień szczególnie nabór wniosków na renty strukturalne – dodaje Kowalczyk.

Dlatego wszyscy, którzy po 1 lipca mogą podlegać pod ubezpieczenie w ZUS a nie w KRUS i spełniają pozostałe warunki do ubiegania się o rentę strukturalną na złożenie wniosku mają czas tylko do końca czerwca. A dokładnie do najbliższego piątku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności