Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nowe ognisko ptasiej grypy

Nowe ognisko ptasiej grypy
Wirus ptasiej grypy odkryty w hodowli drobiu w miejscowości Norzin we wschodnich Czechach to groźny dla człowieka szczep H5N1 – poinformował w środę szef Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (SVS) Zbynek Semerad.

Chorobę zdiagnozowano u 60 sztuk drobiu. Pozostałe 28 tys. ma zostać profilaktycznie wybitych. Zlikwidowane zostaną także ptaki z mniejszych hodowli w pobliskich gospodarstwach.

Norzin leży w odległości czterech kilometrów od Tisovej, gdzie wirusa H5N1 wykryto w ubiegłym tygodniu na fermie indyków.

Obie fermy należą do tego samego właściciela. Według władz sanitarnych, zakażenie nastąpiło poprzez kontakt ptaków ze ściółką, zanieczyszczoną odchodami dzikiego ptactwa.

Tisova i Norzin znajdują się w sąsiadującym z Polską powiecie Uście nad Orlicą (Usti nad Orlici). W Tisovej z powodu ptasiej grypy zlikwidowano 6 tys. indyków.

Czesi wiosną wykryli kilka przypadków pojawienia się H5N1 u łabędzi, ale nigdy wśród drobiu hodowlanego.

Od wybuchu epidemii ptasiej grypy pod koniec 2003 r., w świecie – głównie w krajach azjatyckich – na tę chorobę zmarło ok. 190 ludzi. Najwięcej, bo ponad 80 – w Indonezji.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności