Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyprowadzka z COPA–COGECA

Wyprowadzka z COPA–COGECA
Od 1 lipca przestaje istnieć biuro polskich organizacji rolniczych w Brukseli. Mimo tego, że działalność naszych związków jest finansowana z budżetu państwa, nie wystarczyło pieniędzy na pensje dla pracowników.

Pomysł finansowania działalności związków rolniczych powstał po naszym wejściu do Unii Europejskiej. Zostały one członkami COPA–COGECA najsilniejszego unijnego lobby rolnego. Problem polegał na tym, że na samą składkę członkowską potrzeba było co roku 2 miliony złotych.

Do tego trzeba doliczyć pensje pracowników, opłaty za wynajem biura oraz przeloty do Brukseli. Pieniądze są od roku. Sejm zgodził się, aby organizacje otrzymywały 3 miliony złotych.

Szybko się jednak okazało, że pieniędzy nie wystarczy. Powód? Ustawę skonstruowano tak, że fundusze zostały podzielone między wszystkie działające w Polsce organizacje rolnicze. A nie tylko te, które działają w COPA–COGECA.

Jeżeli rząd i Sejm nie zgodzą się na zwiększenie dotacji dla organizacji rolniczych możemy zapomnieć o skutecznym lobbingu w Komisji Europejskiej. Wszyscy pracownicy biura polskich organizacji rolniczych przy COPA–COGECA złożyli właśnie wymówienie, gdyż nie było pieniędzy na ich pensje.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności