Ceny zbóż, notowania, aktualności

Czekając na biopaliwa

Czekając na biopaliwa
Przedłuża się oczekiwanie na wieloletni program rządu promujący produkcję biopaliw. Mimo zapowiedzi nie zajęła się nim wczoraj Rada Ministrów. Ale przedsiębiorcy wcale nie załamują rąk. Ich zdaniem program zanim zostanie przyjęty przez rząd musi zostać poprawiony.

Z projektów przesyłanych przedsiębiorcom do konsultacji wynika, że podstawą programu promocji biopaliw na lata 2008–2013 będą: wieloletnie ulgi podatkowe, wsparcie finansowe inwestycji ze środków państwowych i unijnych, szerokie wprowadzenie "zielonego paliwa" w transporcie publicznym, wsparcie badań nad biopaliwami oraz edukacja i promocja.

 – Ten program nie wniesie nic do rozwoju tej branży w najbliższym okresie– uważa Tadeusz Zakrzewski – Krajowa Izba Biopaliw.

Rządowy program budzi wątpliwości bo już teraz wiadomo, że sprawa ulg akcyzowych została przez branże przegrana. Uchwalona w maju ustawa definitywnie odebrała przedsiębiorcom wysokie ulgi, które obowiązywały jeszcze do grudnia zeszłego roku.

Krytykowany jest także pomysł wprowadzenia ulg w podatku dochodowym dla firm biopaliwowych. Przedsiębiorcy przypominają, że ulgi się przydadzą, ale tylko wtedy, gdy w końcu ruszy produkcja i pojawią się w końcu jakiekolwiek zyski.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności