Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia cofnie zakaz mączek?

Unia cofnie zakaz mączek?
Burzę wywołała wiadomość podana przez brytyjski London Times, że Komisja Europejska wydała ponad półtora miliona euro na badania i ekspertyzy w sprawie karmienia zwierząt paszami z dodatkiem mączek mięsno–kostnych. Czy Unia cofnie zakaz wprowadzony w 2000 r.? Przedstawiciele Komisji Europejskiej przekonują, że nie, ale rozważają zmiany w przepisach.

Używania mączek mięsno–kostnych w żywieniu zwierząt zabroniono 7 lat temu, gdy okazało się, że może być to główna przyczyna rozprzestrzeniania się epidemii BSE, czyli tak zwanej choroby szalonych krów.

Okazało się jednak, że Komisja Europejska zleciła badania nad wykorzystywaniem zwierzęcych protein w karmieniu innych gatunków. Phlip Tod, rzecznik Komisji uspokaja, że Unia wyciągnęła wnioski z kryzysu, jaki wywołała epidemia gąbczastego zwyrodnienia mózgu u bydła.

Obecne prace naukowców mają odpowiedzieć na pytanie, czy karmienie trzody chlewnej, paszą z dodatkiem mączek drobiowych może stanowić zagrożenie. Jeśli nie, urzędnicy nie wykluczają modyfikacji przepisów.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności