Ceny zbóż, notowania, aktualności

Uprościć paliwo

Uprościć paliwo
Sejm chce zmienić przepisy dotyczące paliwa rolniczego. Ma się to przyczynić do lepszego wykorzystania funduszy na ten cel. Ale rząd mówi tym pomysłom zdecydowane nie. Powód? Niezgodność z prawem Unii Europejskiej.

W Sejmie są obecnie dwie nowelizacje ustawy, która gwarantuje rolnikom zwrot części akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego używanego do produkcji rolniczej. Powody zmiany przepisów są oczywiste. W zeszłym roku rolnicy wykorzystali tylko niewielką część funduszy na ten cel. W tym roku może być podobnie. Stąd pomysły posłów żeby uprościć system zwrotu akcyzy zawartej w paliwie stosowanym przez rolników

Samoobrona chce, aby dopłaty do paliwa rolniczego należały się każdemu rolnikowi, który ma ziemię i zależałyby od wielkości gospodarstwa. System dopłat do hektara byłby o tyle prosty, że wypłacająca dopłaty bezpośrednie Agencja Restrukturyzacji dokładnie wie kto ile ma ziemi. Inny pomysł mają ludowcy.

 – Chcieliśmy wprowadzić zmianę, w której rolnicy mogliby uzyskiwać zwrot podatku akcyzowego, ale w systemie zaliczkowym. – mówi Marek Sawicki, poseł PSL.

Dzięki zaliczkom rolnicy mogliby lepiej wykorzystywać fundusze na paliwo rolnicze. Pieniądze trafiałyby także wtedy kiedy byłyby potrzebne, gdyż rolnik wniosek o zaliczkową wypłatę mógłby złożyć w dowolnym terminie. Jak widać pomysłów wiele problem w tym, że rząd nie che się na nie zgodzić. Resort finansów jednoznacznie stwierdził, że obie nowelizacje naruszają unijne przepisy Zwrot części akcyzy może następować tylko i jedynie na podstawie faktury za zakupione już paliwo. Zaliczki jak i system dopłat do hektara jest zatem niemożliwy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności