Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kłótnia w rodzinie

Kłótnia w rodzinie
Rolnicze organizacje i związki zawodowe pokłóciły się. Ale nie o politykę rolną czy o sposób zapewnienia opłacalności produkcji. Poszło o pieniądze, które dostały od rządu.
Gra idzie o dwa miliony 700 tysięcy złotych jakie od tego roku rząd daje na działalność rolniczych organizacji. Zapotrzebowanie na fundusze zbierają Izby Rolnicze, które po zatwierdzeniu wydatków przez resort rolnictwa, wypłacają je poszczególnym związkom i organizacjom.
Pierwszeństwo mają wydatki na pokrycie składek w organizacjach międzynarodowych takich jak COPA–COGECA lub organizacjach branżowych. Wszystkie składki zostały już zapłacone. Gorzej z innymi wydatkami.
Władysław Serafin – prezes Kółek Rolniczych: – Brakuje środków na funkcjonowanie części administracyjnej i na wyjazdy ekspertów. Domagamy się aby przyśpieszyć realizację ustawy blokowanej przez izby rolnicze.
Ale Izby Rolnicze odrzucają zarzuty o blokowaniu wypłaty środków. Twierdzą, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
Wiktor Szmulewicz – prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych: – Trzymamy się ściśle ustawy i rozporządzeń. Przestrzegamy terminów i wszystkich dat.
Pomysł na finansowanie organizacji rolniczych wziął się z kłopotów jakie miały 4 organizacje działające w unijnej organizacje lobbystycznej – COPA–COGECA. Wysoka składka członkowska oraz koszty prowadzenia biura w Brukseli przerosły możliwości finansowe związkowców. Rząd obiecał pomoc. Także na działalność statutową w Polsce. Problem w tym, że pieniędzy wystarczy dla czterech organizacji. A ustawa przewiduje, że fundusze należą się wszystkim. Nie tylko tym stowarzyszonym w COPA–COGECA.
Wojciech Mojzesowicz, poseł PiS: – Jeżeli związki zawodowe i organizacje rolnicze będą mówić tylko o składce z budżetu, o tym i tylko o tym, to jest to koniec związków zawodowych.
Posłowie, którzy w zeszłym roku zgodzili się na finansowanie polskich organizacji rolniczych, teraz apelowali o pojednanie i zgodę.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności

Giełda Rolpetrol

GIEŁDA ROLPETROL

W okresie działalności Giełdy towarowo-zbożowej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku zboża. Dlaczego? Dzięki zdobytemu doświadczeniu, stałemu kontaktowi z uczestnikami obrotu zbożami za pośrednictwem naszej giełdy, a także najświeższym informacjom z rynku zbóż czy pasz, które publikujemy w naszym serwisie kilka razy w tygodniu.

Giełda Rolno-Paliwowa Rolpetrol

90-540 Łódź, ul. Radwańska 25
telefon: 42 636-87-38
telefon: 42 636-85-14
e-mail: rolpetrol@rolpetrol.com.pl

O naszej giełdzie | Linki | Mapa serwisu


Wszelkie prawa zastrzeżone. W celu uzyskania zgody na kopiowanie treści serwisu Rolpetrol prosimy o kontakt pod adresem rolpetrol@rolpetrol.com.pl