Ceny zbóż, notowania, aktualności

Przyjazne środowisku

Przyjazne środowisku
Tak zwane międzyplony oraz rolnictwo ekologiczne to dwa najpopularniejsze pakiety programów rolno–środowiskowych. Zdaniem Agencji Restrukturyzacji zdecydowana większość dotacji za ubiegły rok już dotarła do rolników. Teraz jest pora na składanie kolejnych wniosków.

Zgodnie z prawem na wypłatę dotacji rolno–środowiskowych Agencja Restrukturyzacji ma czas do końca lutego. Ale w ubiegłych latach rolnicy dostawali należne im pieniądze nawet z półrocznym opóźnieniem. W tym roku było zupełnie inaczej. – Szalona zmiana w wypłatach do gospodarstw ekologicznych, w porównaniu z tym rokiem jest to niebo a ziemia. – mówi Bogumiła Szmigielska, Prezes Związku Zawodowego Rolników ekologicznych. Nie narzekają nawet ci rolnicy, którzy mieli wiele kontroli.

Dotacje to nie jedyny powód, dla którego rolnicy decydują się na przestawienie gospodarstwa z tradycyjnego na ekologiczne.

Zdaniem rolników im więcej będzie gospodarstw ekologicznych tym mniejsze będą problemy ze zbytem produktów. Bo zapotrzebowanie na zdrową żywność jest coraz większe. I o wiele łatwiej jest znaleźć nabywcę na dużą partię towaru na przykład z kilku gospodarstw niż na niewielka ilość.

Wszystkim rolnikom, którzy korzystają z któregoś z pakietów rolnośrodowiskowych przypominamy, że tylko do końca kwietnia mają czas na złożenie wniosków kontynuacyjnych. Program jest pięcioletni i w tym okresie rolnicy powinni pamiętać o podjętych zobowiązaniach. Chodzi tu między innymi o przestrzeganie zasad tak zwanej zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

 – Zwykła dobra praktyka rolnicza odnosi się zarówno do gruntów użytkowanych rolniczo i do całego gospodarstwa – czyli powierzchni inwentarskich obejścia, gospodarstwa domowego, zagospodarowania nieczystości, nawozów organicznych, paliwa itd. – tłumaczy Franciszek Kadzik z ARiMR.

Rolnicy, którzy dopiero teraz zdecydowali się na skorzystanie z któregoś z pakietów rolno–środowiskowych muszą uzbroić się w cierpliwość. Nowy program w nieco zmienionej formie ruszy dopiero w przyszłym roku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności