Ceny zbóż, notowania, aktualności

Głosowania nie będzie

Głosowania nie będzie
Mimo zapewnień i obietnic dzisiaj nie odbyło się głosowanie nad ustawą biopaliwową. Przedsiębiorcy nie szczędzą słów krytyki politykom koalicji, którzy wciąż nie potrafią się dogadać nawet w tak prostej sprawie jak posiedzenie sejmowej komisji.

Jeszcze wczoraj rano wydawało się, że koalicjanci dogadali się w sprawie biopaliw. Projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym autorstwa "Samoobrony" miał zostać przyjęty przez komisję finansów publicznych, a dzisiaj głosami kolacji przegłosowany.

 – Nie ma żadnych podstaw ku temu innych jak pozaprawne, żeby nie procedować nad ustawą o podatku akcyzowym i nie rozwiązać problemu biopaliw – powiedział Janusz Maksymiuk, poseł "Samoobrony".

Ustawa obniżająca akcyzę na biopaliwa miała wejść w życie zaraz po uchwaleniu, gdyż zdaniem Samoobrony nowelizacja nie musiała być notyfikowana w Komisji Europejskiej. Wątpliwości pojawiły się koło południa. Chodziło o ekspertyzę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która nie dotarła do komisji finansów. Miało być to powodem do zdjęcia z porządku obrad punktu dotyczącego biopaliw. – Ja mam poważne obawy co do tego czy w ogóle ten projekt przejdzie w Sejmie – powiedział Marek Sawicki, poseł PSL.

Sprawa wyjaśniła się na pól godziny przed rozpoczęciem posiedzenia komisji finansów publicznych, gdy w Sejmie pojawiła się ta krótka i lakoniczna informacja. Głosowania nad biopaliwami dzisiaj nie będzie, gdyż komisja zbierze się dopiero po ich zakończeniu. Zdezorientowani posłowie na gorąco komentowali. – To jest działanie przeciwko polskim rolnikom. Cena rzepaku będzie spadała – mówił Janusz Maksymiuk.

Rozczarowania nie kryli też przedsiębiorcy, którzy już nawet nie liczą, który raz decyzja w sprawie biopaliw jest odwlekana. Henryk Zamojski – Krajowa Izba Biopaliw – Jesteśmy absolutnie zaskoczeni, liczyliśmy na to, że wreszcie się zakończy tak, albo tak, nie możemy dłużej czekać, stoją wszystkie zakłady w Polsce, chłopi czekają, nie można podpisywać umów. Jest to sytuacja dla nas tragiczna.

Po wczorajszym dniu w Sejmie przedsiębiorcy z branży biopaliw mówili, że interesuje ich już każda decyzja nawet zła. Po prostu chcą wiedzieć na czym stoją.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności