Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty ze znakiem zapytania

Dopłaty ze znakiem zapytania
Ciągle pozostaje nie wyjaśniona sprawa tegorocznych dopłat bezpośrednich. Rolnicy niecierpliwie czekają na druki wniosków, które powinny trafić do nich do 1 kwietnia. Ministerstwo zmieniło też warunki przyznawania dopłat dodatkowych.

Posiadacze (od kwietnia 2005) przeżuwaczy mogą otrzymać dodatkowe pieniądze do użytków zielonych. Innym właścicielom łąk i pastwisk nie będą one przysługiwały. Nie wszystkim się to podoba, bo rolnikom nie dano możliwości wyboru.

Użytki zielone muszą pozostać przez 5 lat w tym samym miejscu. Nie można więc teraz zaorać pastwiska i posiać np. zboża za które również przysługują dopłaty. Poza tym okres referencyjny za posiadanie zwierząt ogłoszono wstecznie nie dając wszystkim równych szans.

Wielu rolników ma pastwiska na gruntach ornych, a na grunty orne nie przewidziano dopłat zwierzęcych. Po protestach rolników ministerstwo zaczyna myśleć o zmianie projektu. Choć od zasadniczego pomysłu nie odstępuje. Jak ostatecznie zostanie rozwiązana ta sprawa? Zgodnie z przepisami ARiMR od dwóch tygodni powinna przyjmować wypełnione wnioski. Na razie jednak większość rolników nie tylko nie otrzymało druków, ale nie wie także co może do nich wpisać.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności