Ceny zbóż, notowania, aktualności

Komisja Europejska odpowiada na zastrzeżenia Rosji

Komisja Europejska odpowiada na zastrzeżenia Rosji
Komisja Europejska uważa, że odpowiedziała na wszystkie zastrzeżenia Rosji co do importu mięsa z Polski i na podstawie tych informacji Rosja powinna znieść embargo na to mięso – poinformował w piątek rzecznik prasowy unijnego komisarza zdrowia Markosa Kyprianu, Philip Tod.

Tod dodał, że wysłał w czwartek wieczorem rosyjskim władzom "wyczerpującą odpowiedź" na temat wyników rosyjskich inspekcji weterynaryjnych i fitosanitarnych, jakie odbyły się w Polsce w lutym.

Rosja twierdzi, że w Polsce nie ma wystarczającej kontroli od momentu sprzedaży sztuki hodowlanej aż po przetwórstwo mięsa.

Komisja Europejska podała wcześniej, że jej eksperci, którzy towarzyszyli rosyjskim inspektorom w ich misji w Polsce, nie stwierdzili niczego, co by uzasadniało utrzymywanie rosyjskiego embarga na import polskiej żywności.

Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga.

W odpowiedzi Polska w listopadzie 2006 roku zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy.

Rzecznik Tod poinformował również, że Komisja Europejska otrzymała od 27 członków UE wstępne raporty dotyczące mechanizmów kontroli jakości mięsa i jego produktów.

Na początku marca Rosja zagroziła, że wstrzyma import mięsa z krajów UE, jeśli do końca miesiąca nie dostarczą one tych dokumentów. Jednak w czwartek rzecznik prasowy Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko zapowiedział, że na razie Rosja nie spełni swojej groźby.

W połowie kwietnia wszystkie te sporne kwestie omawiać będą unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu i rosyjski minister zdrowia Aleksiej Gordiejew.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności