Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tańsza jazda traktorem

Tańsza jazda traktorem
Jeszcze przez kilka dni gospodarze mogą starać się o zwrot akcyzy za kupione paliwo rolnicze. Wnioski trzeba składać w urzędach gmin lub miast.

O zwrot akcyzy (47,30 zł/ha) może wnioskować prawie 70 tys. kujawsko–pomorskich gospodarzy. – Do każdego kupionego wcześniej litra paliwa przysługuje dopłata w wysokości 55 groszy, maksymalnie limit wynosi 86 litrów na hektar – wyjaśnia Monika Grabowska z Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Pieniądze można dostać, składając faktury za kupione paliwo rolnicze razem z wnioskiem o płatność w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na położenie gospodarstwa, a nie zamieszkanie rolnika. – Jeżeli gospodarz podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, oprócz tych dokumentów, musi też dostarczyć odpis z rejestru – przypomina Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego w resorcie rolnictwa. – Zgodnie z rozporządzeniem, nie wymagamy, by na fakturach był kod oleju – zaznacza Grabowska.

Termin składania druków mija w sobotę 31 marca. – Osobiście można będzie złożyć je tylko do piątku. Kto nie zdąży, w sobotę będzie musiał wysłać dokumenty do urzędu za pośrednictwem poczty – wyjaśnia Monika Grabowska.

Na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze rząd przeznaczył w tym roku 650 mln zł, kujawsko–pomorskie będzie mogło wykorzystać około 40 mln zł. Pieniądze zostaną wypłacone rolnikom w maju.

Druga tura składania wniosków już we wrześniu.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności