Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ponownie tanieje pszenica, drożeje trzoda chlewna

Ponownie tanieje pszenica, drożeje trzoda chlewna
Po tygodniowym wzroście spadła cena pszenicy konsumpcyjnej w skupie. Trzeci tydzień utrzymuje się wzrost cen skupu trzody chlewnej – wynika z raportu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Według danych MRiRW, w dniach 12–18 marca 2007 roku za pszenicę konsumpcyjną w skupie płacono średnio w kraju 649 zł/t, tj. o 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen niższy od notowanego przed miesiącem o 0,4 proc., ale wyższy niż przed rokiem o ok. 61 proc.

Ponownie obniżyły się w ciągu tygodnia (o 1,8 proc.) ceny skupu żyta konsumpcyjnego, kształtując się na średnim poziomie 594 zł/t. Ziarno to było również tańsze niż miesiąc wcześniej o 4,4 proc., ale droższe niż przed rokiem o prawie ok. 57 proc.

Podrożał natomiast jęczmień paszowy. Jego cena w skupie wynosiła 588 zł/t, tj. o 1,2 proc. więcej niż przed tygodniem. W ciągu miesiąca cena tego zboża wzrosła o prawie 4 proc., a w odniesieniu do notowań sprzed roku jęczmień był droższy o 63 proc.

"Na rynku krajowym notowana jest duża podaż zboża. Związane jest to z importem (głównie z Węgier) znacznej ilości pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy" – napisano w komentarzu tygodniowym.

Trzeci tydzień utrzymuje się natomiast wzrost cen skupu trzody chlewnej. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniach 12–18 marca 2007 roku przeciętnie w kraju wyniosły one 3,37 zł/kg, tj. o 1,2 proc. i o 2 proc. wyższym niż odpowiednio tydzień i miesiąc wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed roku wieprzowina jest tańsza o ponad 2 proc.

Obniżyła się o 0,8 proc. w ciągu tygodnia średnia cena skupu bydła i według informacji MRiRW w analizowanym okresie wyniosła ona 4,31 zł/kg. Był to poziom cen nieznacznie (o 0,4 proc.) wyższy niż w poprzednim miesiącu. W ciągu roku żywiec wołowy podrożał o ponad 1 proc.

Kolejny tydzień rosną ceny skupu drobiu. Za kurczęta w omawianym tygodniu płacono średnio 3,10 zł/kg, tj. o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej, o 6,6 proc. więcej niż przed miesiącem i o ponad 30 proc. więcej niż przed rokiem. Przeciętna cena indyków wyniosła 4,38 zł/kg, tj. o 1 gr/kg więcej niż przed tygodniem, o 3,5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o prawie 36 proc. więcej niż przed rokiem.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności