Ciężko przewidzieć rozwój sytuacji na rynku żywca
Na rynku żywca zmian nie brakuje, ale w ogólnych tendencjach trudno się połapać. Część zakładów pozostawiła cenniki jeszcze na starym poziomie i tylko bacznie obserwuje co zrobi konkurencja.
A ta w zależności od regionu kraju najczęściej podnosi ceny, bo szykuje się już do zwiększonego świątecznego handlu i zamówień eksportowych. Ale jeśli coś można kupić taniej to po co przepłacać, tak tłumaczą w pozostałych firmach.
Niektórzy po porannych meldunkach z punktów skupu już wiedzą, że tuczników im nie zabraknie, dlatego od jutra zapowiadają obniżki. W tej sytuacji trudno się dziwić, że rozpiętość cen jest duża, od 3 do 3 złotych 40 groszy za kilogram żywca netto. Jeszcze taniej jest na Lubelszczyźnie.
Podstawowa klasa R wyceniana jest na około 4 złote, maksymalna stawka za klasę S sięga 4 złotych 75 groszy za kilogram. Ale coraz mniej firm dopłaca za tę klasę, kończąc cenniki na klasie E.
Na lubelskich targowiskach małe prosięta znów można kupić poniżej 100 złotych za parę. W górskiej części Małopolski i na Śląsku, gdzie już tradycyjnie jest najdrożej, ceny maksymalne nieznacznie przekraczają 200 złotych.
A ta w zależności od regionu kraju najczęściej podnosi ceny, bo szykuje się już do zwiększonego świątecznego handlu i zamówień eksportowych. Ale jeśli coś można kupić taniej to po co przepłacać, tak tłumaczą w pozostałych firmach.
Niektórzy po porannych meldunkach z punktów skupu już wiedzą, że tuczników im nie zabraknie, dlatego od jutra zapowiadają obniżki. W tej sytuacji trudno się dziwić, że rozpiętość cen jest duża, od 3 do 3 złotych 40 groszy za kilogram żywca netto. Jeszcze taniej jest na Lubelszczyźnie.
Ceny tuczników wg WBC | |
klasa | ceny skupu netto (zł/kg) |
S | 4,40 – 4,75 |
E | 4,25 – 4,63 |
U | 4,05 – 4,37 |
R | 3,85 – 4,13 |
O | 3,27 – 3,92 |
P | 2,90 – 3,65 |
Podstawowa klasa R wyceniana jest na około 4 złote, maksymalna stawka za klasę S sięga 4 złotych 75 groszy za kilogram. Ale coraz mniej firm dopłaca za tę klasę, kończąc cenniki na klasie E.
Ceny prosiąt na targowiskach | |
województwo | ceny (zł/parę) |
lubelskie | 80 – 170 |
świętokrzyskie | 100 –150 |
opolskie | 130 – 160 |
mazowieckie | 140 – 200 |
małopolskie | 140 – 220 |
pomorskie | 150 – 160 |
śląskie | 200 – 210 |
Na lubelskich targowiskach małe prosięta znów można kupić poniżej 100 złotych za parę. W górskiej części Małopolski i na Śląsku, gdzie już tradycyjnie jest najdrożej, ceny maksymalne nieznacznie przekraczają 200 złotych.
Źródło: Agrobiznes, TVP1