Ceny zbóż, notowania, aktualności

Biopaliwowy pat trwa

Biopaliwowy pat trwa
W minionym tygodniu zgodnie z zapowiedzią premiera miały być przedstawione nowe zasady zwolnienia biopaliw z podatku akcyzowego. Miało to uczynić ich produkcję opłacalną. Nowych stawek akcyzy nie ma, natomiast jest pomysł zmiany ustawy o podatku akcyzowym. Prace pewnie potrwają. Kiedy zatem na stacjach benzynowych pojawią się pierwsze biopaliwa?

Walka o zapewnienie warunków opłacalności produkcji biopaliw wcale nie zakończyła się w mijającym tygodniu. Wszystko wskazywało na to, że w miniony wtorek premier przedstawi nowe zasady naliczania podatku akcyzowego, co mogłoby uczynić produkcję biopaliw opłacalną.

Tymczasem okazało się, że został jedynie załagodzony konflikt miedzy ministrami finansów i rolnictwa. Na pewno nie na takie rozwiązanie czekali zainteresowani produkcją biopaliw – plantatorzy i przemysł przetwórczy. Kolejnym pomysłem który ma spowodować rozpoczęcie możliwej od 1 stycznia produkcji jest zmiana ustawy o podatku akcyzowym. Zapowiedź szybkiego wprowadzenia zmian do ustawy napawa optymizmem, ale jednocześnie budzi wiele obaw. Prace potrwają.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności