Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kwalifikowana pomoc

Kwalifikowana pomoc
Już za dwa tygodnie rolnicy będą mogli ubiegać się o zwrot części kosztów za zakup ziarna kwalifikowanego. W tym tygodniu rząd wydał stosowne rozporządzenia w tej sprawie. Pytanie tylko czy dotacje spełnią swoją rolę? Bo na razie wszystko wskazuje na to, że rewolucji w wymianie materiału siewnego nie będzie.

Dlaczego resort rolnictwa postanowił wprowadzić dopłaty do zakupu wysokiej jakości materiału siewnego?

 – Z powodu niewielkiej ilości kwalifikowanego materiału siewnego, a co z tym się wiąże złej jakości zbóż w obrocie i niższych plonów – mówi Marek Chrapek, wiceminister rolnictwa.

O dotacje będą mogli ubiegać się rolnicy dotknięci klęską suszy. Do wniosku będą musieli dołączyć faktury potwierdzające zakup materiału kwalifikowanego jesienią ubiegłego roku albo w tym roku na wiosnę.

 – Uprawnionymi do składania wniosków będą producenci rolni, którzy posiadają minimum 1 ha ziemi obsianej właściwymi uprawnionymi do uzyskania dopłat – tłumaczy Waldemar Sochaczewski, wiceprezes ARR.

Rolnicy mogą liczyć na zwrot w wysokości 50–ciu złotych do każdego hektara zbóż, 60–ciu do roślin strączkowych oraz 300 do ziemniaków. Pytanie tylko, czy jest to wystarczająca zachęta finansowa dla rolników?

 – Przy obecnych bardzo wysokich cenach na nasiona i sadzeniaki kwalifikowane ta kwota nie zadowoli rolników i zainteresowana nie będzie – uważa Roman Kotowicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jest jeszcze jedna sprawa. Przez ubiegłoroczną suszę materiału siewnego na rynku brakuje. Ale to nie koniec problemów. Zdaniem przedstawicieli samorządu rolniczego w niektórych województwach, gdzie gospodarstwa są małe i bardzo rozdrobnione mało kto będzie mógł z dopłat skorzystać. Rolnicy nie spełnią ustawowego warunku czyli minimum 1 hektar przeznaczony pod zasiew materiału siewnego.

 – Myślę, że tu powinna być regionalizacja i pomniejszona ta minimalna powierzchnia do połowy – czyli 0,5 ha połączona z minimalną ilością wysiewów – dodaje Kotowicz.

Polska jest na szarym końcu jeżeli chodzi o wymianę materiału kwalifikowanego. Wyprzedzają nas nie tylko kraje starej piętnastki, ale także Słowacy czy Węgrzy. Rolnicy, którzy zdecydowali się na zakup wysokiej jakości ziarna mogą składać wnioski o przyznanie dotacji w regionalnych oddziałach Agencji Rynku Rolnego od 1 kwietnia.

Wysokość dopłat do
materiału kwalifikowanego
materiałstawka
(zł/ha)
pszenica, żyto, jęczmień,
pszenżyto, owies
50
łubin, groch siewny, bobik,
wyka siewna
60
ziemniaki300

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności