Ceny zbóż, notowania, aktualności

Producenci biopaliw nie zarobią na akcyzie

Producenci biopaliw nie zarobią na akcyzie
Nie będzie powrotu do wyższych ulg na paliwa ekologiczne, ale ich wytwórcy uzyskają dodatkowe zwolnienia podatkowe – zapowiedział premier. Tym samym rozstrzygnął spór o akcyzę na biopaliwa na korzyść Ministerstwa Finansów.

 – Sądzę, że merytoryczny spór między minister Gilowską a Andrzejem Lepperem został zakończony – obwieścił premier Jarosław Kaczyński po wczorajszym posiedzeniu rządu. – Nie może być tak dużych ulg, jakie były wcześniej. Dostaliśmy właśnie w tej sprawie stanowisko Komisji Europejskiej.

Według planów rządu producenci, którzy z początkiem tego roku korzystają z mniejszych odliczeń w podatku akcyzowym od biopaliw, uzyskają dodatkowe zwolnienia. Mają one dotyczyć podatku dochodowego oraz opłaty paliwowej – Uchwalimy ustawę o wsparciu produkcji biopaliw – obiecał premier Kaczyński.

Jego zdaniem nie są możliwe do wprowadzenia dwa poselskie projekty ustaw dotyczące zmian w akcyzie, które znajdują się w Sejmie. – Nie możemy sobie pozwolić na stawkę zerową na biokomponenty, jak proponuje Samoobrona, bo stracilibyśmy kontrolę nad rynkiem. Wszystko musimy uzgadniać z Komisją Europejską – przypomniał Jarosław Kaczyński.

Propozycje obniżenia podatku dochodowego i opłaty paliwowej znajdują się w programie wspierania biopaliw przygotowanym przez resort gospodarki. Zdaniem ministra tego resortu Piotra Woźniaka program powinien wszystkich usatysfakcjonować, a jego wdrożenie wymaga minimalnego wkładu budżetu państwa.

 – Program obejmuje cały łańcuch: od produkcji do konsumenta. Zgodnie z zapisem ustawowym miał wejść w życie od 2008 r., ale udało się go przygotować teraz – powiedział przed posiedzeniem rządu Piotr Woźniak.

W programie resortu gospodarki przewidziana jest m.in. lekka modyfikacja podatku akcyzowego. Obowiązujące od stycznia rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnień w podatku akcyzowym ustala ulgę dla estrów dodawanych do oleju napędowego na 1 zł, dla bioetanolu zaś dodawanego do benzyn na 1,50 zł. Ministerstwo Gospodarki chce zastosować stawkę 1,048 zł i 1,565 zł. – Na różnicach przy tej masie, która mamy nadzieję będzie produkowana, to da efekty – ocenił minister Woźniak.

Premier Jarosław Kaczyński przypomniał, że dyrektywa w sprawie stosowania energii odnawialnej z 2003 roku zostanie prawdopodobnie niedługo zmieniona. Wtedy państwo będzie mogło bardziej wspierać sektor biopaliw.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności