Ceny zbóż, notowania, aktualności

Renty strukturalne – nowe zasady

Renty strukturalne – nowe zasady
Nie tylko będą niższe, ale trudniej będzie też je dostać – resort rolnictwa zapowiada zmiany w zasadach przyznawania rent strukturalnych. Mimo to chętnych nie powinno brakować.

Dotychczas z programu rent strukturalnych skorzystało ponad 50 tysięcy rolników. Ci, którym się udało nie kryją swojego zadowolenia.

Dotychczasowa renta strukturalna to średnio ponad 1500 złotych miesięcznie. Teraz takie świadczenie będzie wypłacane tylko dla małżeństw. W przypadku, gdy gospodarstwo przekaże jedna osoba może liczyć już tylko na niecałe 900 złotych miesięcznie. Ta zmiana nie podoba się rolnikom.

Zgodnie z nowym projektem 1 hektar ziemi może już nie wystarczyć do tego, aby ubiegać się o rentę strukturalną.

Elżbieta Karnafel Wyka Ministerstwo Rolnictwa: – Wymóg jest taki aby powierzchnia gospodarstwa nie była mniejsza niż 3 hektary użytków rolnych w 4 województwach gdzie jest największe rozdrobnienie będzie to 1 hektar, przy czym wielkość gospodarstwa nowoutworzonego powinna być nie mniejsza niż średnia wojewódzka.

Ale jak w każdej regule i tu są wyjątki. W niektórych przypadkach nowe gospodarstwo może mieć powierzchnię mniejszą od przeciętnej wojewódzkiej.

 – Tylko i wyłącznie w tych sytuacjach, kiedy będzie chciał rolnik przekazać ziemie synowi córce lub wnukowi, wnuczce mam tu na myśli zstępnych wtedy obowiązuje go tylko poziom 1 hektar lub 3 hektary – dodaje Elżbieta Karnafel–Wyka

Przekazanie 1 hektara będzie możliwe tylko w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i śląskim.

Rolnik, który chce oddać ziemię w zamian za rentę strukturalną musi mieć ukończone 55 lat, co najmniej dziesięcioletni staż pracy we własnym gospodarstwie oraz pięcioletni okres ubezpieczenia w KRUSIE.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności