Ceny zbóż, notowania, aktualności

Agencja znów potknęła się o formularze

Agencja znów potknęła się o formularze
Nad kampanią przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie wiszą ciemne chmury. Powinna się zacząć już za dwa tygodnie, ale większość formularzy nie została nawet wydrukowana.

Wypłata dopłat bezpośrednich za ubiegły rok idzie jak po maśle. Gorzej jest z tegoroczną kampanią przyjmowania wniosków o dopłaty. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopiero w połowie lutego zawarła umowę z firmą, która ma wydrukować formularze.

Z naszych informacji wynika, że zaledwie 60 proc. druków zostanie dostarczona do 15 marca, kiedy zaczyna się przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie.

 – Nie wszystkie (półtora miliona), ale większość formularzy zostanie dostarczonych rolnikom na czas. Już wysłano kilkadziesiąt tysięcy kopert – zapewnia Radosław Iwański, rzecznik ARiMR.

Każdego roku rolnicy mogą składać wnioski od opłaty bezpośrednie od 15 marca do 15 maja. W 2007 dostaną nowe formularze wraz z załącznikami graficznymi. Każdy załącznik odpowiada działce rolnej. W sumie trzeba wydrukować ponad 30 mln dokumentów ważących 250 ton.

Zadanie to Agencja powierzyła firmie Unizeto Technologies ze Szczecina. – Mamy doświadczenie potrzebne do przeprowadzania tego typu operacji. Niemniej jednak jest to bardzo trudne zadanie ze względu na złożoność i termin realizacji, o czym świadczy fakt, że zainteresowanych jego wykonaniem było tylko dwóch oferentów – przyznaje Marek Witkowski z zarządu Unizeto, odpowiedzialny za realizację kontraktu.

Według naszych informacji Unizeto ma się wywiązać z umowy do 4 kwietnia. Ani przedstawiciele firmy, ani Agencji nie chcieli potwierdzić tych informacji. – Mogę tylko zapewnić, że terminy zostaną dotrzymane – mówi Marek Witkowski.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności