Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wieś bez Internetu

Wieś bez Internetu
Tylko co 5–ty mieszkaniec wsi korzysta z Internetu. To stanowczo za mało przekonują specjaliści z branży informatycznej. Taki wynik stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Powód? Brak odpowiedniej infrastruktury. Pocieszające jest jednak to, że rolnicy coraz chętniej chodzą na kursy komputerowe.

Internet to nieograniczone źródło informacji. Mało kto wie, że także rolniczych. Mało, bo z dostępem do sieci szczególnie na wsi są problemy. Joanna Frąckowiak Producent Oprogramowania Komputerowego: – Blisko 70% uczestników posiada w domu komputer. Natomiast co ciekawe, ok. 20% miało Internet. Także z dostępem do Internetu jest niezbyt dobrze.

Ale zainteresowanie nim rośnie. Bez względu na wiek i grubość portfela – rolnicy coraz chętniej zerkają w monitor komputera. – Wielu ludzi pozostaje bez zatrudnienia. Zobaczyli w tym szansę. – mówi Katarzyna Kęsek z Urzędu Gminy w Pcimiu, w powiecie myślenickim.

I to właśnie dla nich powstał program "Edukacja Informatyczna – twoja szansa na zatrudnienie". W zakończonej właśnie pierwszej edycji wzięło udział ponad 700 osób z 7 województw. Maria Wróblewska Fundacja Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich: – My docieramy do tych uczestników, którzy mieszkają w tak małych miejscowościach, że dowozimy ich na miejsce szkoleń – bo tam nie dojeżdża żaden autobus.

Podsumowanie pierwszej edycji projektu, to jednocześnie początek drugiego etapu programu. Tym razem szkoleniami objęte zostanie kolejne 1200 osób.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności