Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty wznowione

Dopłaty wznowione
Ponad 4 tysiące 700 złotych – tyle wynosi w tym roku dotacja dla gospodarstw niskotowarowych. Agencja Restrukturyzacji po krótkiej przerwie wznowiła wypłatę pieniędzy.

W ubiegłym roku pierwszą ratę wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych dostało ponad 104 tysiące rolników. Agencja Restrukturyzacji wypłaciła im w sumie ponad 517 milionów złotych.

W tym roku liczba gospodarstw objętych pomocą będzie jeszcze większa. Wszystko dlatego, że pod koniec ubiegłego roku przyjęto wnioski od 53 tysięcy rolników. Należy do nich Wojciech Okruta z Józefowa. Rolnik przyznaje, że złożył wniosek tak późno bo początkowo nie był przekonany, do unijnych funduszy. – Rolnicy polscy podchodzą z niedowierzaniem, że mogą jakieś takie pieniądze spłynąć, że to nie trzeba dodatkowych wymagań sprostać. – mówi.

Zdaniem Agencja Restrukturyzacji większość rolników już powinna dostać decyzje w sprawie przyznania pomocy tym, którzy złożyli wnioski w drugiej turze.

Zgodnie z zapowiedziami nie powinno być także najmniejszych problemów z wypłatą środków. Aby dostać trzy pierwsze raty wsparcia rolnicy nie muszą spełniać żadnych dodatkowych wymagań. Dopiero wypłata dotacji w 4 i 5 roku będzie uzależniona od tego, czy spełnili warunki jakie założyli sobie w planie rozwoju gospodarstwa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności