Ceny zbóż, notowania, aktualności

Opóźnienie będzie, ale niewielkie

Opóźnienie będzie, ale niewielkie
Rolnicy, którzy czekają na wypłatę dotacji dla gospodarstw niskotowarowych muszą uzbroić się w cierpliwość. Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że opóźnienie będzie niewielkie. A wszystko przez ustalenie nowego kursu euro.

Dotacje dla gospodarstw niskotowarowych to blisko 5 tysięcy złotych wypłacane przez 5 kolejnych lat. Wnioski o wsparcie były przyjmowane na początku 2004 roku i pod koniec ubiegłego. W sumie po dotacje dla gospodarstw o niewielkich dochodach zgłosiło się ponad 150 tysięcy rolników.

Wypłaty dla tych, którzy złożyli wnioski w drugiej turze jeszcze się nie rozpoczęły. Natomiast ci którzy już pierwszą ratę wsparcia otrzymali kolejną powinni dostać po 12 miesiącach. Problem w tym, że niektórzy nadal czekają na pieniądze mimo, że spodziewali się mieć je na kontach jeszcze pod koniec grudnia.

Agencja Restrukturyzacji przyznaje, że do tej pory wypłaciła dotacje dla ponad 2 tysięcy rolników pozostali muszą poczekać.

Franciszek Kadzik, ARiMR: Teraz oczekujemy na nowy kurs euro za 2007 rok i mamy nadzieję, ze w drugiej połowie stycznia ten kurs euro będziemy mieli dostępny i wznowimy realizacje płatności.

Potem wypłaty powinny przebiegać już sprawnie. Pytanie tylko jak długo na pieniądze będą czekać, ci rolnicy którzy złożyli wnioski w listopadzie ubiegłego roku?

 - Nie ma zagrożeń dla obsługi tego działania jeszcze w 1 kwartale tego roku rolnicy powinni dostać decyzje i płatności. - dodaje Kadzik

W drugim naborze przyjęto więcej wniosków niż początkowo zakładano mimo to Agencja zapewnia, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich, którzy spełniają odpowiednie warunki.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności