Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty ruszyły

Dopłaty ruszyły
Prawie 590 złotych do każdego hektara upraw. Tyle wynosi stawka dopłat bezpośrednich za ten rok. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już zaczęła wypłacać rolnikom należne im pieniądze. Zgodnie z zapowiedziami do końca grudnia powinny one trafić co najmniej do 500 tysięcy rolników.

Zdaniem urzędników tegoroczna kampania wypłaty dotacji bezpośrednich nie należała do łatwych. Wszystko przez tak zwane załączniki graficzne. Mapki trafiły do rolników z dużym opóźnieniem. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie do tego aby w terminie rozpocząć i zakończyć cały proces kontroli.

W pierwszej kolejności płatności dostaną z terenów dotkniętych klęskami suszy i powodzi. Dotyczy to 272 powiatów.

Agencja Restrukturyzacji planuje zakończyć wypłatę dotacji dla większości rolników jeszcze przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych. Pieniądze powinny najpóźniej trafić do rolników w marcu. Wiadomo też kto jako ostatni dostanie dopłaty bezpośrednie.

Większość rolników przeznacza dopłaty bezpośrednie na zakup środków do produkcji dlatego liczą na to, że w tym roku Agencja dotrzyma danego słowa. Na płatności bezpośrednie czeka blisko półtora miliona rolników. Na ich konta bankowe wpłynie w sumie prawie 8 miliardów złotych to o ponad miliard złotych więcej niż w ubiegłym roku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności