Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty o czasie

Dopłaty o czasie
Rok temu nie wiadomo było, czy wypłaty dopłat bezpośrednich rozpoczną się o czasie teraz takich obaw nie ma. Już za miesiąc pierwsze pieniądze powinny trafić do rolników.

Na wypłatę dotacji czeka prawie półtora miliona rolników. W sumie trafi do nich 7 miliardów 800 tysięcy złotych. Zdaniem rolników im szybciej te pieniądze dostaną tym więcej będą mogli zrobić.

Dopłaty bezpośrednie w pierwszej kolejności mają trafić do rolników z terenów dotkniętych suszą. Ale wszyscy od razu pieniędzy nie dostaną bo klęską objętych jest ponad 300 powiatów. - Ponad 1 milion płatności dla tych rolników zostało już naliczone i oni oczywiście będą sukcesywnie dostawać te płatności - mówi Iwona Musiał, Rzecznik Prasowy ARiMR.

Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że cała kampania wypłaty dotacji powinna zakończyć się jeszcze przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych. Problem w tym że podobne zapewnienia rolnicy słyszeli także rok temu. Tymczasem wielu z nich na wypłatę pieniędzy czekało do czerwca.

Urzędnicy wyjaśniają jednak, że rok temu w listopadzie Agencja nie była przygotowana do wypłaty dotacji tak jak teraz. - Przygotowujemy już listy płatności administracyjnych, są one wgrywane do systemu i jest już ponad 100 tysięcy rolników objętych tymi listami i to są wypłaty na razie na kilkadziesiąt milionów złotych - informuje Iwona Musiał.

Wszystko wskazuje na to, że tym razem Agencja Restrukturyzacji dotrzyma danego słowa. A o tym, czy rzeczywiście wypłata dotacji zakończy się kilka miesięcy przed ustawowym terminem przekonamy się niebawem.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności