Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pomoc suszowa: został tydzień

Pomoc suszowa: został tydzień
Niecały tydzień na złożenie wniosku o pomoc mają rolnicy poszkodowani przez suszę. Dokumenty przyjmują Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej do 16 października włącznie.

Z pomocy mogą skorzystać ci rolnicy, którzy oszacowali szkody, a ich straty w uprawach wynoszą ponad 30%. Wsparcie przysługuje tylko tym rodzinom, w których co najmniej 1 osoba jest ubezpieczona w KRUSIE.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: Ze względu na ograniczona ilość środków finansowych należałoby pomagać tym, którzy nie mają dodatkowych źródeł dochodów.

W zależności od wielkości gospodarstwa rolnicy mogą liczyć na pomoc w wysokości od 500 do 1000 złotych. Dodatkowo prawie 400 złotych dostaną producenci bydła, koni, owiec i kóz. Warunek jest tylko jeden w skład ich gospodarstwa muszą wchodzić trwałe użytki zielone.

Zdaniem rolników to wsparcie nie rekompensuje im strat. W gospodarstwie Grzegorza Wilanowskiego susza poczyniła największe spustoszenia na łąkach oraz w uprawie kukurydzy, dużo mniejsze były też zbiory zbóż.

Rolnicy mogą ubiegać się także o kredyty suszowe. – Poprzednie kredyty są wydłużone do 5 lat natomiast kredyty, które obecnie rolnicy mogą zaciągać są kredytami na 2 lata. – dodaje Henryk Kowalczyk.

Wnioski o przyznanie pożyczki należy składać do banku, który ma podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności