Ceny zbóż, notowania, aktualności

Faktury niezbędne do rekompensaty

Faktury niezbędne do rekompensaty
Uwaga rolnicy korzystający z programu paliwa rolniczego! Faktury wciąż będą niezbędne, aby otrzymać rekompensatę z budżetu państwa.

O możliwości zwolnienia rolników ubiegających się o zwrot części akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego z obowiązku przedstawiania faktur mówił poprzedni szef resortu rolnictwa Andrzej Lepper. Teraz okazało się, że ta zapowiedź jest niemożliwa do zrealizowania.

Program paliwa rolniczego funkcjonował w Polsce w latach 2001–2002. Dzięki bonom paliwowym rolnicy mogli kupować tańsze paliwo niezbędne do prac polowych. Niestety bony zostały zlikwidowane i w dniu wejścia do Unii Europejskiej takiego programu pomocy dla rolników nie było.

Gdyby był – bez oglądania się na Brukselę moglibyśmy stosować go jeszcze przez 3 lata bez obowiązku zbierania faktur. A tak musimy przestrzegać unijne przepisy akcyzowe, które mówią, że minimalna wartość tego podatku musi wynosić przynajmniej 21 euro do tony paliwa. Aby udowodnić, że zwolnienie nie było większe trzeba przestawiać faktury VAT.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności