Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ptasia grypa: nowe szczepionki

Ptasia grypa: nowe szczepionki
Unia będzie szczepić drób przeciwko ptasiej grypie. Komisja Europejska zatwierdziła wprowadzenie na rynek dwóch nowych szczepionek. Skorzystać na tym mają hodowcy kurczaków i kaczek. W Polsce szczepień jednak nie będzie.

Obecnie na terenie Unii Europejskiej nie ma żadnego ogniska ptasiej grypy. Urzędnicy z Brukseli wolą jednak dmuchać na zimne. Stąd decyzja o przeprowadzeniu szczepień. Zabiegi te, nie są jednak obowiązkowe, a kraje które zamierzają je stosować muszą poprosić o zgodę.

Chęć szczepień wyraziły już Włochy, Francja, Holandia i Niemcy. Polskie służby weterynaryjne nie będą jednak występować o taką zgodę, bo w kraju nikt drobiu szczepić nie chce.

Andrzej Danielak, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu: – Nie przymierzamy się do tego, dlatego, że po szczepieniu są przeciwciała, które wskazują, że ptak miał kontakt z wirusem. A takie mięso zdaniem hodowców, trudniej sprzedać. Jest jeszcze jeden problem. Państwo nie dopłaca do przeprowadzonych szczepień, więc właściciele ferm ponosiliby wszystkie koszty.

Wprowadzenie na wspólny rynek szczepionek, zdaniem Komisji Europejskiej przyczyni się do spadku śmiertelności ptaków w przypadku zetknięcia się z wirusem. Straty w hodowli będą mniejsze i co ważne zwiększy się bezpieczeństwo ludzi.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności