Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny jaj poszły w górę

Ceny jaj poszły w górę
Najgorsze za nami – mówią producenci jaj. Skończyły się wakacje, skończyły problemy z nadpodażą, a ceny poszły w górę. I chociaż teraz już o podwyżkach nikt nie mówi, a niektórzy nawet próbują zbić cenę to i tak właściciele kurników nie narzekają.

Jajka spożywcze kosztują średnio ponad 20 groszy za sztukę. Ale wszystko zależy od ilości towaru. Przy dużych kontraktach sieci handlowe negocjują niższe stawki, małe sklepy oferują więcej, ale kupują nieporównywalnie mniej.

Na tym poziomie ceny powinny utrzymać się aż do grudnia, kiedy to wysyp jaj może pokrzyżować szyki producentom. Bo większość hodowców właśnie teraz odmładza stada, tak aby z największą produkcją trafić na okres przedświąteczny.

Wyższe ceny zrekompensowały wzrost cen pasz, które w ostatnich dniach podrożały średnio o 30 złotych za tonę.

Nawet najmniejsze jaja kosztują teraz kilkanaście groszy za sztukę, pakowane są przynajmniej o 3 grosze droższe. Jeszcze wyższe stawki obowiązują przy dostawie bezpośrednio do odbiorcy.

Na targowiskach najczęściej jaja sprzedawane są po 30 groszy za sztukę, te nazywane "wiejskimi" kosztują nawet dwa razy więcej.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności