Ceny zbóż, notowania, aktualności

Śląskie bez funduszy na wieś?

Śląskie bez funduszy na wieś?
W programie rozwoju regionalnego województwa śląskiego na lata 2007–2013 nie ma zapisu o obszarach wiejskich. Samorządowcy z gmin wiejskich protestują bo brak zapisu znacznie ograniczy dostęp wsi do środków unijnych na duże inwestycje np. modernizację dróg czy budowę kanalizacji.

Województwo śląskie należy do nielicznych regionów w kraju, które w rozwoju regionalnym nie ujęły terenów wiejskich. Założono ,że na inwestycje na wsi wystarczą pieniądze z Programu rozwoju obszarów wiejskich.

Przeciw takiemu rozwiązaniu protestuje samorząd rolniczy i wójtowie wiejskich gmin. Ich zdaniem brak zapisu zamyka im automatycznie dostęp do funduszy unijnych na takie inwestycje jak modernizacja dróg czy budowa kanalizacji gdzie potrzeba dużego wkładu własnego. Gminne budżety nie są w stanie udźwignąć takiego ciężaru.

Izba Rolnicza wystosowała już protest w tej sprawie do sejmiku śląskiego argumentując, że program rozwoju obszarów wiejskich jest kierowany głównie do rolników.

Gra toczy się o wysoką stawkę. Z funduszu regionalnego Polska ma do wykorzystania jeszcze 50 miliardów euro, z PROW–u tylko 12.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności