Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pomoc socjalna dla ofiar suszy

Pomoc socjalna dla ofiar suszy
500 złotych dla mniejszych 1000 dla większych. Rolnicy poszkodowani przez suszę mogą już składać wnioski o przyznanie zasiłku do gminnych ośrodków pomocy społecznej.

Gospodarstwa dotknięte suszą niecierpliwie czekają na obiecywaną im pomoc. Na początku miały to być tylko kredyty suszowe. Dlatego nie wszyscy rolnicy szacowali straty.

Tadeusz Dyga Urząd Gminy Obryte: –Dużo rolników się wstrzymywało, bo wiadomo – kredyt trzeba oddać, mieć żyrantów, rachunki przedstawić, natomiast później doszły inne formy pomocy.

Mowa o wsparciu socjalnym. Rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo o powierzchni do 5 hektarów mogą liczyć na zasiłek w wysokości 500 złotych. Dwa razy tyle dostaną ci, którzy maja więcej ziemi. Dodatkowo 392 złote będzie przysługiwało producentom bydła, owiec i kóz.

Uprawnionymi do tej pomocy będą rodziny, których przynajmniej 1 członek jest ubezpieczony w KRUSIE. Wniosek o przyznanie wsparcia należy złożyć w gminnym ośrodku pomocy społecznej.

Anna Kalata Minster Pracy i Polityki Społecznej: Te wnioski są proste. W nich rolnicy określają wysokość strat i decyzje podejmuje kierownik urzędu na mocy protokołów przekazanych przez wojewodów, co do strat na danych terenach.

Są jednak tacy rolnicy, którzy nie zamierzają występować o tego typu wsparcie. Jak sami mówią jest to ich forma protestu przeciwko lekceważeniu przez rząd ich trudnej sytuacji. Dla gospodarstw towarowych pomoc w wysokości prawie 1400 złotych wydaje się śmieszna.

 – Wolałbym żeby coś się działo na rynku żywca, czy na rynku mleka. W przypadku żywca wołowego cena spadła ponad 40 proc. – mówi Bogdan Kęszczyk ze wsi Drążdżewo.

Zdaniem rolników to handlowcy wykorzystują sytuację, bo ze względu na brak paszy trzeba zmniejszać pogłowie bydła.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności