Ceny zbóż, notowania, aktualności

Eksport żywności na Ukrainę niedługo przywrócony?

Eksport żywności na Ukrainę niedługo przywrócony?
W najbliższym czasie może być zdjęte embargo na eksport polskiej żywności na Ukrainę – poinformował w Krynicy minister gospodarki Piotr Woźniak, powołując się na rozmowy premiera Jarosława Kaczyńskiego z szefem rządu Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Według przebywającego w czwartek na XVI Forum Ekonomicznym w Krynicy ministra Woźniaka, premier Janukowycz powiedział, że "zmobilizował wszystkich do szybkiego załatwienia tej sprawy (zniesienia embarga – PAP)".

Ukraina wprowadziła od 26 marca czasowy zakaz importu mięsa i wyrobów mięsnych z Polski. Powodem był – według strony ukraińskiej – przywóz mięsa bez dokumentów weterynaryjnych. Ukraińcy zarzucili stronie polskiej, że nie kontroluje przewozu mięsa do ich kraju.

Po ustaleniach w Korczowej (Podkarpackie), z 5 maja – między szefami służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy – resort rolnictwa informował, że od 20 maja 2006 roku zostanie odblokowany eksport polskiego mięsa na Ukrainę.

Również ukraińska prasa informowała o wznowieniu handlu z Polską od 20 maja. Powoływała się przy tym na tamtejsze ministerstwo. Jednak mimo obietnic, handel mięsem nie został wznowiony.

Pod koniec sierpnia szef ukraińskiej dyplomacji Borys Tarasiuk pytany, czy i kiedy Ukraina zniesie zakaz importu polskiego mięsa, przywołał wypowiedź obecnego ukraińskiego ministra rolnictwa, według którego zakaz ten zostanie zniesiony i w tym celu "w najbliższym czasie" spotkają się grupy ekspertów.

O zakazie importu polskiego mięsa z Tarasiukiem rozmawiał niedawno premier Jarosław Kaczyński. Zdaniem szefa polskiego rządu, ten problem niepotrzebnie obciąża stosunki polsko– ukraińskie. Według premiera, problemem jest nie sam zakaz, lecz "niemożność uzyskania informacji na temat terminu zmiany tej sytuacji oraz procedur, które w tym celu muszą zostać spełnione".

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności