Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drobiarze odrabiają straty

Drobiarze odrabiają straty
Hodowcy drobiu zacierają ręce. Po długich miesiącach braku opłacalności teraz przyszła pora na powolne odrabianie strat. Rosną ceny i produkcja – a wraz z nimi notowane zyski.

Tak dobre wyniki spowodował rosnący popyt na białe mięso. Zarówno producenci jak i przetwórcy zaczynają produkować coraz więcej za coraz lepsze pieniądze. Dlatego wielu właścicieli zakładów po raz pierwszy w tym roku, nie odnotuje strat.

To co niepokoi, to rosnące ceny pasz – spowodowane klęską suszy. Dlatego taka opłacalność może nie utrzymać się zbyt długo.

Obecnie średnia cena zbytu tuszki z kurczaka wynosi około 5 złotych i 60 groszy. Jeśli na rynku nic złego nie wydarzy się – czyli przede wszystkim nie wróci panika przed ptasią grypą – to tegoroczna produkcja mimo zawirowań, może przekroczyć 1 milion 50 tysięcy ton, a to oznacza, że będzie większa niż ubiegłoroczna.

Póki co, spore zapotrzebowanie na białe mięso powoduje wcześniejsze uboje drobiu. Do przemysłu trafia żywiec o coraz mniejszej wadze.

Wszystko wskazuje na to, że rekordowy będzie też tegoroczny export. Dobre wyniki handlu z Zachodem powiększone zostaną jesienią. Wtedy to, ma ruszyć masowa sprzedaż gęsiny, poprzedzona wcześniej kampanią promującą polskie gęsi.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności