Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prezes Elewarru odwołany za opieszały skup zbóż

Prezes Elewarru odwołany za opieszały skup zbóż
Janusz Kufel, dotychczasowy prezes państwowej spółki Elewarr, skupującej zboże został w piątek odwołany ze stanowiska – potwierdził w piątek rzecznik Agencji Rynku Rolnego Radosław Iwański. Jak podał Iwański, powodem odwołania było "zbyt powolne reagowanie na zmiany sytuacji popytowo–podażowej i cenowej na rynku zbóż".

 – Z dniem dzisiejszym Walne Zgromadzenie Wspólników Elewarr Sp. z o.o. powołało na prezesa zarządu spółki Krzysztofa Frysiaka, wieloletniego pracownika spółki Elewarr. Frysiak od 1998 r. pełnił funkcję dyrektora oddziału w Kępnie – poinformował rzecznik.

Właścicielem Spółki Elewarr jest Agencja Rynku Rolnego. Spółka ma w całym kraju 11 oddziałów. Jak zaznaczył rzecznik, spółka jest w dobrej sytuacji i kondycji finansowej.

Elewarr zakładał, że w tym roku skupi około 300 tys. ton zbóż. Dotychczas zakupił od producentów zaledwie 22,5 tys. ton zbóż, w tym 13,7 tys. ton pszenicy, ponad 4,5 tys. ton jęczmienia i ponad 4 tys. ton żyta. Mimo dużego zaawansowania żniw, zrealizował plan w zaledwie w kilku procentach.

Rolnicy wielokrotnie skarżyli się podczas spotkań z wicepremierem, ministrem rolnictwa Andrzejem Lepperem, że Elewarr proponuje najniższe na rynku ceny skupu.

Spółka skupuje pszenicę konsumpcyjną, spełniającą wymogi jakościowe po cenie 381 zł/t netto dla rolnika (400,5 zł brutto – z VAT). Według danych resortu rolnictwa, w pierwszym tygodniu sierpnia firmy skupowe płaciły średnio za pszenicę 405 zł/t. Ceny skupu żyta i jęczmienia ustalane są przez oddziały Elewarru w poszczególnych regionach w zależności od podaży ziarna.

Elewarr zajmuje się głównie skupem zbóż i rzepaku z własnych środków. Ponadto prowadzi skup usługowy dla innych podmiotów oraz bierze udział w skupie interwencyjnym na rzecz Agencji Rynku Rolnego, który zaczyna się od listopada. Spółka ponadto przechowuje we własnych magazynach ziarno należące do innych firm, w tym do Agencji Rezerw Materiałowych.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności