Ceny zbóż, notowania, aktualności

Premii nie będzie

Premii nie będzie
Wielkie nadzieje, a rozczarowanie jeszcze większe. Wielu młodych rolników nie dostało przysługującej im premii w wysokości 50 tysięcy złotych. Powód - Agencja Restrukturyzacji zbyt długo rozpatrywała ich wnioski.

Rafał Tomasiewicz ze wsi Osiny wniosek o przyznanie premii dla młodych rolników złożył w ostatnim dniu przyjmowania dokumentów w regionalnym oddziale Agencji Restrukturyzacji w Lublinie.

Pan Rafał przejął ziemię po ojcu, którzy przeszedł na rentę strukturalną. Pieniądze z premii miał zamiar zainwestować w gospodarstwo. Dostosowanie hodowli krów mlecznych do unijnych standardów wymaga sporych nakładów. Przydały by się też nowe maszyny. Niestety zamiast pieniędzy przyszło powiadomienie, że wniosek został rozpatrzony odmownie.

 - Głównym powodem było to, że po prostu za późno złożyłem wniosek i minął rok, ale to był błąd w rozpatrzeniu bo wniosek powinien być rozpatrzony przez 5 miesięcy, a był rozpatrywany przez 9 miesięcy - mówi rolnik.

A premia przysługuje tylko tym rolnikom, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo nie dłużej niż 12 miesięcy. Zdaniem Agencji Restrukturyzacji takich przypadków jak pana Tomasza było niewiele.

Dokumenty składane w ostatniej chwili były niekompletne i wymagały wielu poprawek. A przekroczenie rocznego okresu posiadania gospodarstwa to w tym przypadku nie jedyny powód odrzucenia wniosku.

Piotr Dąbrowski ARiMR: Pan Tomasiewicz został poproszony o uzupełnienie wniosku, jednakże dokumenty , które dostarczył nie były wystarczająco dobre i dodatkowo został przekroczony 12 to miesięczny termin na prowadzenie gospodarstwa i tym samym wniosek został odrzucony.

Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że w nowym programie wsparcia dla młodych rolników, który wejdzie prawdopodobnie w przyszłym roku takich sytuacji już nie będzie.

Jan Krzysztof Ardanowski wice minister rolnictwa: Okres 12 miesięcy będzie się liczył od czasu podjęcia decyzji przez Agencję żeby procedury wewnątrz Agencji, opóźnienia w obrabianiu wniosków rzutowało na 12 to miesięczny okres i często nie z własnej winy rolnicy z tego wypadali.

Wsparcie dla młodych rolników cieszyło się największym zainteresowaniem ze wszystkich programów strukturalnych. Do Agencji Restrukturyzacji wpłynęło ponad 18 tysięcy wniosków z czego sfinansowano 14 i pół tysiąca.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności