Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ziarna pod dostatkiem

Ziarna pod dostatkiem
Przetwórcy nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości: ziarna mimo suszy jest pod dostatkiem. A próby zmuszenia elewatorów do płacenia zbyt wysokich cen skończą się tym, że kupią zboże za granicą.

Jeżeli ktoś liczył, że susza wpłynie na gwałtowny wzrost cen na rynku, to się przeliczył. Wszystkie poważne prognozy mówią bowiem, że zbiory w kraju nie będą znacząco odbiegały od średniej z ostatnich lat. Dlatego oczekiwania rolników też wydają się nie być zbyt wygórowane. Na co liczą, gdy znajdą się w punktach skupu?

  – Cena wyjściowa za pszenicę jakościową nie powinna być niższa od ok. 100 euro – informuje Zbigniew Kaszuba z Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

Przetwórcy mówią czemu nie, ale tylko wtedy, gdy będzie to bardzo dobra jakościowo pszenica. np. taka, która znacząco przekracza normy Agencji Rynku Rolnego. W przypadku "zwykłej" pszenicy konsumpcyjnej bardziej prawdopodobna jest cena 90 euro za tonę.

Wszelkie próby wymuszenia na firmach zbożowych i paszowych płacenia wyższych cen są – na wolnym europejskim rynku – skazane na niepowodzenie. – Kupujący też mają wolność gospodaarczą i kupią tam, gdzie będzie im się opłacało – np. u sąsiadów na południu. – mówi Bogdan Judziński z Izby Zbożowo–Paszowej.

Prognozy przetwórców zbóż mówią, że od lipca do października, czyli w okresie największej podaży ziarna na rynek, cena pszenicy paszowej będzie kształtowała się na poziomie 340–360 złotych za tonę.

Żyto będzie kosztować maksymalnie 300 złotych, a tona jęczmienia od 320 do 340 złotych za tonę. Większego wzrostu cen możemy spodziewać się dopiero w przyszłym roku. Agencja Rynku Rolnego uważa, że w marcu 2007 roku ceny pszenicy konsumpcyjnej mogą sięgnąć nawet 440 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności