Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niższe renty strukturalne, ale wyższe premie dla młodych rolników

Niższe renty strukturalne, ale wyższe premie dla młodych rolników
Ministerstwo Rolnictwa powoli uchyla rąbka tajemnicy na temat nowych programów pomocowych, które mają wejść od 2007 roku.

Zainteresowanie nowymi dotacjami unijnymi nie dziwi, bo zdecydowana większość z kończących się w tym roku działań już dawno została zamknięta. Wielu rolników zna już nawet ogólne założenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

Zdaniem pana Leszka Przybytniaka z powiatu grójeckiego największą wadą starych programów pomocowych jest zbyt skomplikowany proces składania wniosków. Chodzi o dużą liczbę załączników, których zdobycie wymaga dużo czasu. Ale mimo to chętnych na unijne dotacje nie powinno zabraknąć. – Jeśli będą środki jeśli Agencja Restrukturyzacji będzie mogła tymi środkami dysponować, myślę że wielu rolników będzie chciało skorzystać - mówi.

Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że w nowych programach będą środki dla każdego, kto tylko zechce z nich skorzystać. Przede wszystkim na dotacje mogą liczyć rolnicy, którzy będą modernizować swoje gospodarstwa. Ale znajdą się też pieniądze dla tych, którzy zamierzają uruchomić działalność pozarolniczą. Nie zabraknie też środków na renty strukturalne. Tyle że nowe świadczenia będą co najmniej o jedna trzecią niższe od obecnych - wyniosą 90 zł.

Za to aż na 100 tysięcy jednorazowego wsparcia będą mogli liczyć młodzi rolnicy. Tyle że z połowy środków trzeba będzie się dokładnie rozliczyć.

– 50 tysięcy zostaje dla młodego rolnika ale na połowę musi przedstawić faktury. Może to być tez ten słynny zakup samochodu, bo to nie jest żaden luksus proszę państwa dzisiaj w rolnictwie tylko jest to środek do produkcji - powiedział Andrzej Lepper.

Nowe programy pomocowe powinny być dostępne dla rolników w przyszłym roku. Ale to czy uda się je rozpocząć już w styczniu zależy od szybkości pracy Ministerstwa Rolnictwa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności