Ceny zbóż, notowania, aktualności

Paliwo: kłopoty z dopłatami

Paliwo: kłopoty z dopłatami
W tym roku tylko za faktury ale w przyszłym już do hektara. Zdaniem związków rolniczych takie byłoby najlepsze rozwiązanie sprawy dopłat do paliwa. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 650 milionów złotych, ale istnieją obawy, że pieniądze mogą nie zostać wykorzystane.

Duże kontrowersje wzbudziła ostatnio sprawa zwrotu części akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. Chodzi o zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie takich dotacji. Polska wystąpiła o nią ale na razie jej nie dostała. Stąd pojawiły się wątpliwości, czy wprowadzenie paliwa rolniczego u nas będzie możliwe. Rząd nie widzi w tym jednak żadnego problemu.

Andrzej Lepper wicepremier minister rolnictwa: Żadnej notyfikacji z Brukseli nam nie potrzeba, to nie jest pomoc publiczna. To jest tylko na takich zasadach jak działa w Niemczech i w innych państwach, gdzie do paliwa się dopłaca.

Rolnicy mogą zatem liczyć na to, że na jesieni dostaną zwrot części kosztów akcyzy za olej napędowy. Muszą tylko zbierać dokumenty poświadczające zakup paliwa.

Planowany zwrot będzie wynosił 38złotych i 70 groszy do każdego hektara. Zdaniem związków rolniczych przedstawianie faktur to nie jest najlepszy pomysł, bo nie wszyscy rolnicy je zbierają.

Władysław Serafin - prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych: Zasada zwrotu akcyzy jest wyliczona ilość hektarów razy ilość oleju napędowego zatem nie zachodzi tutaj równowaga miedzy zużyciem paliwa a prawem do uzyskania dotacji, i uproszczenie tego poprzez zniesienie faktur jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Wiele emocji w organizacjach rolniczych budzi także sprawa produkcji biopaliw. Najważniejsze jest aby przetwarzaniem na ten cel rzepaku zajęły się małe rafinerie.

Kolejny problem to sprawa pracowników sezonowych. Plantatorzy owoców miękkich obawiają się, że maliny i porzeczki nie zostaną zerwane tym razem nie z powodu niskiej ceny ale z braku rąk do pracy.

 - Tą sprawą jako rada ministrów no po prostu zajmiemy się żeby te owoce nie zgniły i aby rolnicy sezonowi z za granicy wschodniej mogli legalnie pomóc polskim rolnikom. - powiedział Lepper

Za takim rozwiązaniem opowiedziało się także Ministerstwo Pracy, które proponuje uproszczenie oraz potanienie zasad zatrudnienia cudzoziemców.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności