Ceny zbóż, notowania, aktualności

Handel ze wschodem: rozmowy trwają

Handel ze wschodem: rozmowy trwają
W rozmowach z Rosją impas, z Ukrainą trochę lepiej i jest nawet promyk nadziei, że już niedługo handel zostanie wznowiony. Czas na kolejny meldunek z frontu walki o zniesienie embarga na polską żywność.

W rozmowach z Rosją jedyną dobrą informacją jest to, że w ogóle trwają. Niestety cały czas bez skutku. Żądania Rosjan są nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe do spełnienia, gdyż wchodzą w kompetencje Komisji Europejskiej.

Przypomnijmy, że Moskwa zażądała wyznaczenia przejść granicznych przez, które odbywałby się eksport całej unijnej żywności na Wschód oraz jej kontrolowania przez polskie służby celne i weterynaryjne. Ponieważ Warszawa nie może się na to zgodzić w sprawę zaangażowała się Bruksela. W przyszłym tygodniu do Polski przyjeżdża unijna misja dyplomatyczna, która ma przygotować grunt do trójstronnych rozmów.

Lepsze informacje docierają do nas z Kijowa. Jest duża szansa, że polskie mięso już niedługo wróci na tamtejszy rynek. Do załatwienia pozostała już tylko sprawa wyznaczenia po stronie ukraińskiej trzech przejść przez, które będą szły transporty.

Rosyjskie embargo na polską żywność trwa od listopada. Ukraina zamknęła granice na nasze mięso w marcu.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności