Ceny zbóż, notowania, aktualności

Embargo: Polska wytacza działa

Embargo: Polska wytacza działa
Senacka komisja rolnictwa i ochrony środowiska oraz komisja spraw Unii Europejskiej przyjęły projekt uchwały, w której Senat zaapeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie skutecznej interwencji w sprawie zniesienia wprowadzonego przez Rosję embarga na import z Polski produktów rolnych.

W projekcie senatorowie podkreślają, że Polska jest pełnoprawnym członkiem UE, a jednym z filarów funkcjonowania Unii jest Wspólna Polityka Rolna. Dodają, że przyczyny wprowadzenia embarga zostały usunięte, a mimo to od 8 miesięcy wstrzymany jest handel produktami rolnymi.

Rosja wprowadziła od 10 listopada 2005 roku zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada - także produktów pochodzenia roślinnego. Sankcje te uzasadniła fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Senatorowie w przygotowywanym dokumencie zwracają uwagę, że działania Rosji "budzą obawy, iż decyzja o wstrzymaniu handlu ma charakter polityczny".

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że "to stanowisko (Senatu-PAP) w tej chwili Polsce nie pomoże". W opinii resortu "uchwała zapewne nic nie zmieni w stosunkach z Rosją, ale wręcz przeciwnie - będzie kolejny argument, że Polska jest tym krnąbrnym, konfliktowym członkiem UE".

Ardanowski powiedział, że resort rolnictwa obserwuje zachowania strony rosyjskiej w sprawie handlu produktami rolnymi. "Jesteśmy przekonani, że one nie wynikają z błędów proceduralnych czy też wskazywanych błędów po stronie polskiej, ale były raczej pretekstem" - wyjaśnił. Podkreślił, że strona polska spełniła wszystkie oczekiwania Rosji związane z pozwoleniami eksportowymi, świadectwami weterynaryjnymi i szeregiem innych dokumentów.

Zdaniem wiceministra, "prawdopodobnie to embargo, obok istotnych powodów międzynarodowej polityki Rosji, ma na celu pobudzenie popytu wewnętrznego na produkty produkowane w Rosji".

Ardanowski przypomniał, że cały czas toczą się rozmowy z Rosją, sprawa ta poruszana jest także w Komisji Europejskiej. Dodał, że w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper rozmawiał w Luksemburgu z unijnymi komisarzami w sprawie handlu z Rosją. Obiecali mu przyspieszenie działania Komisji w tej sprawie.

Wiceminister poinformował, że w najbliższy czwartek w kancelarii premiera Kazimierza Marcinkiewicza ma odbyć się spotkanie poświęcone stosunkom polsko-rosyjskim, na którym mają być dyskutowane "kroki zaradcze, które Polska powinna podjąć". Przewodniczący senackiej komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski (PiS) podkreślił, że przyjęcie uchwały przez Senat jest celowe. Nie ma ona na celu działania przeciwko Rosji, ale zaapelowanie do KE o pomoc w rozwiązaniu problemu. Senatorowie wnieśli poprawki do przygotowanego przez senatora Pawła Michalaka (PiS) projektu uchwały. Jak poinformował Chróścikowski, projekt zostanie skierowany do pierwszego czytania na następnym posiedzeniu Senatu (5-6 lipca).

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności