Ceny zbóż, notowania, aktualności

Lepper: będą dopłaty do paliwa rolniczego

Lepper: będą dopłaty do paliwa rolniczego
Mimo krytycznego w tej chwili stanowiska Komisji Europejskiej, 650 milionów złotych zarezerwowanych w tegorocznym budżecie na zwrot kosztów akcyzy od paliwa rolniczego trafi do rolników - zadeklarował w poniedziałek w Luksemburgu wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

"Dopłaty do paliw będą wprowadzone - powiedział Lepper na konferencji prasowej. - 650 milionów złotych i tak trafi do polskich rolników".

Odniósł się w ten sposób do opinii Komisji Europejskiej, która nie kryje, że nie może zaaprobować dopłat w obecnej formie.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej nieoficjalnie zapewniają, że komisarz ds. rolnictwa, pani Mariann Fischer Boel, nie ma nic przeciwko dopłatom do paliw rolniczych, stosowanych w różnych UE. Problem polega na tym, że we wniosku strona polska zgłosiła program jako "pomoc publiczną" - która co do zasady jest zakazana, więc przed ewentualnym udzieleniem zgody każdemu przypadkowi KE przygląda się szczególnie dokładnie. Na podstawie wniosku KE uznała, że polska ustawa jest nie do przyjęcia.

W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele KE dziwią się, że Polska w ogóle zgłaszała program, komentując to jako "co najmniej nadgorliwość", a "niewybaczalnym błędem" nazywają zakwalifikowanie programu jako "pomocy publicznej".

Wicepremier Lepper przyznał w poniedziałek, że "zapis był niefortunny", ale nie obarcza zań odpowiedzialnością swojego poprzednika Krzysztofa Jurgiela, który - jak powiedział Lepper - miał prawo to przeoczyć.

"Ale nie może być tak, że jak urzędnik zrobi błąd, to zapłacą rolnicy" - podkreślił Lepper. Dodał, że "dopłaty do paliw nie są w żadnym razie pomocą publiczną, pomocą społeczną", i będzie zabiegał w Brukseli o zgodę na program.

Przedstawiciele KE podsuwają dwa rozwiązania: czekać na nowe wytyczne w sprawie stosowania pomocy publicznej w rolnictwie, które jednak nie będą gotowe wcześniej niż jesienią, albo wycofać wniosek, nie wycofując się z realizacji programu, który z formalnego punktu widzenia będzie wówczas nielegalny.

Zgodnie z ustawą o paliwie rolniczym, rolnik powinien złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w terminie od 1 do 30 września 2006 r., i dołączyć do niego faktury VAT za zakup oleju napędowego, które zostały wystawione od 1 stycznia 2006 r.

Jak poinformował resort rolnictwa, w tym roku zwracane będzie 38,70 zł za każdy hektar użytków rolnych. Pieniądze będą wypłacane od 1 do 30 listopada 2006 r. gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności