Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trudny powrót do KRUS-u

Trudny powrót do KRUS-u
Łatwiej coś popsuć, niż potem naprawić. Rolnicy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą mają powody do narzekania. A wszystko przez nowelizację ustawy o KRUS-ie.

Zmiany wprowadzone w 2004 roku miały wyeliminować z ubezpieczenia rolniczego osoby do tego nieuprawnione. Ale szybko okazało się , że nowelizacja ustawy to legislacyjny bubel. Bo kilkadziesiąt tysięcy rolników straciło prawo do ubezpieczenia w KRUSIE, nie ze względu na wysokość dochodów, a tylko rodzaj opodatkowania. Wszyscy rozliczający się na zasadach ogólnych musieli przejść do ubezpieczenia w ZUS-ie.

Wielu rolników zrezygnowało wtedy z prowadzenia małego sklepiku, czy zakładu usługowego, bo nie stać ich było na opłacanie wysokich składek. Kolejna nowelizacja ustawy dała możliwość rolnikom powrotu do ubezpieczenia w KRUS-ie.

 - Łącznie działalność rolniczą i pozarolniczą prowadzi 60 tysięcy osób z czego 20 tysięcy skorzystało z ustawy z 1 lipca o systemie ubezpieczeń społecznych - mówi Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.

Taką możliwość dawał też rolnikom wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Jest tylko mały problem.

 - Osoby, które wniosły skargę i zostały przywrócone do ubezpieczenia społecznego rolników są zobowiązani do zapłacenia za cały ten okres składki. Składki zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych rolników opłacają w podwójnej wysokości ich kwartalnego wymiaru - mówi Lewandowska. Rolnicy są oburzeni.

Teoretycznie istnieje możliwość odzyskania składek zapłaconych do ZUS-u. Wystarczy tylko złożyć odpowiednie dokumenty.

 - Ale tutaj ważne jest to, że to dotyczy tylko tych rolników, dla których KRUS wyda decyzje Iż podlega ubezpieczeniu w KRUS-ie na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Andzrzej Radzisław, ZUS.

Czyli najpierw trzeba zapłacić za dwa lata wstecz składki do KRUS-u, a dopiero potem można się ubiegać o ich zwrot w ZUS-ie. Ale sytuacja może być bardziej skomplikowana dla tych rolników, którzy skorzystali w tym czasie ze zwolnienia lekarskiego. Nie ma jeszcze dokładnej interpretacji przepisów w tej sprawie. Najprawdopodobniej ZUS zanim odda składki odliczy wypłacony wcześniej zasiłek. A to potrwa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności