Ceny zbóż, notowania, aktualności

Bio-ustawy bez biopaliw

Bio-ustawy bez biopaliw
Biopaliw jak nie było tak nie ma, ale przynajmniej liczba ustaw, które zakładają ich wprowadzenie w życie robi wrażenie. Optymiści twierdzą, nawet że paliwa z roślinnymi dodatkami pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Z kolei pesymiści uważają, że z takiego bałaganu prawnego nic dobrego nie wyjdzie.

Na początek krótkie wyjaśnienie. W Polsce obowiązuje już ustawa o biopaliwach. Problem w tym, że najważniejsze przepisy zostały uchylone przez Trybunał Konstytucyjny. Aby to zmienić prace nad biopaliwami podjął rząd.

Najbardziej pracowici okazali się jednak posłowie. W Sejmie leżą już bowiem trzy projekty ustaw zakładające obowiązkowe stosowanie biopaliw przez każdego kierowcę.

Posłowie są pewni, że jeden z trzech projektów stanie się obowiązującym prawem już w lipcu. Ale nie wszyscy w to wierzą.

Zarówno rząd jak i autorzy poselskich projektów zapewniają, że tym razem nie popełnią tych samych błędów. Jeżeli tak się stanie już niedługo tankując nasze samochody będziemy wlewać paliwo z niewielką domieszką estrów lub etanolu.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności