Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ciężko orać przy kopalniach

Ciężko orać przy kopalniach
Rolnicy ze Śląska chcą by gospodarstwa znajdujące się na terenach graniczących z kopalniami mogły dostawać dopłaty za gospodarowanie w szczególnie trudnych warunkach. Takich gospodarstw jest tutaj kilka tysięcy.

W gminie Pawłowice na Śląsku ponad połowa gospodarstw znajduje się na terenach objętych szkodami górniczymi. W praktyce oznacza to dla rolników nieprzewidywalne trudności pojawiające znienacka podczas prac polowych.

Osuwiska, zapadanie się terenu, którzy z czasem zamienia się w błotniste jeziorka, nagłe wybrzuszenia - to wszystko powoduje, że wielkość plonów jest nieprzewidywalna.

Tej wiosny kilka gospodarstw straciło już zasiewy z powodu zalewisk na polach., Szkody górnicze utrudniają też późniejsze prace polowe, podczas których trzeba użyć specjalistycznych maszyn. Co jest teraz dla rolników najważniejsze?

W zachodniej Europie w regionach górniczych do rolnictwa przywiązuje się ogromną wagę: w Niemczech i we Francji obok kopalni doskonale prosperują niewielkie gospodarstwa rolne.

Nie osiągają one co prawda doskonałych wyników ekonomicznych, ale są gwarantem zachowania równowagi w środowisku naturalnym oraz przyśpieszenia rekultywacji zdegradowanego terenu.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności