Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosyjskie embargo: brak przełomu

Rosyjskie embargo: brak przełomu
Wciąż brak przełomu w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polską żywność. Przedłużającym się zakazem oraz coraz to nowymi żądaniami Rosjan zainteresowała się już Komisja Europejska, która obiecał pomoc.

Rozmowy na temat zniesienia zakazu sprzedaży polskiej żywności do Rosją toczą się bez przerwy od 5 miesięcy. Rosjanie najpierw chcieli bezwzględnych gwarancji, że przypadki przemytu już się nie powtórzą.

Potem strona rosyjska cały czas stawia coraz to nowe wymogi, które Polska spełniała.

Gdy wydawało się, że wszystko zostało już załatwione Moskwa wysunęła kolejne żądania. Tym razem domagano się wyznaczenia przez Polskę przejść granicznych przez, które odbywałby się transport żywności do Rosji.

Zdaniem polskich władz takie rozwiązanie jest niezgodne z unijną zasadą wolnej wymiany handlowej. O całej sprawie został już poinformowany unijny komisarz do spraw handlu Peter Mandelson.

Uznał on, że nowe żądania Rosjan nie mogą być przez Polskę spełnione, gdyż znajdują się w kompetencji Komisji Europejskiej.

Unijni urzędnicy przedłożyli już komisarzowi Mandelsonowi różne warianty możliwych działań Brukseli wobec Rosji. Na ich podstawie Unia Europejska podejmie odpowiednie kroki. Jakie tego na razie nie wiadomo.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności