Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kredyty klęskowe: start

Kredyty klęskowe: start
Rolnicy, których gospodarstwa zostały dotknięte klęskami żywiołowymi w zeszłym roku, już mogą ubiegać się o kredyty z dopłatami Agencji Restrukturyzacji. Mają na to czas do końca czerwca.

O kredyty klęskowe mogą ubiegać się gospodarstwa, które poniosły straty w wyniku suszy, nadmiernych opadów, gradobicia, wymarznięcia, powodzi oraz pożaru, które miało oszacowane straty przez komisję powołaną przez wojewodę i złoży stosowny wniosek w banku.

W zależności od rodzaju strat poszkodowani mogą skorzystać z kredytów obrotowych bądź inwestycyjnych. Jest to kredyt dwuletni i oprocentowany w wysokości 1,2 proc.

Kredyty obrotowe mogą być przeznaczone między innymi na zakup nawozów, środków ochrony roślin, pasz oraz paliwa na cele rolnicze. Kredyty inwestycyjne można przeznaczyć na przywrócenie produkcji po zniszczeniach.

Ale to nie jedyna pomoc jakiej będzie udzielać Agencja Restrukturyzacji poszkodowanym rolnikom. Istnieje też możliwość przyspieszenia wypłaty dopłat bezpośrednich.

 - W tej chwili w Agencji trwają prace aby dostosować nasz system informatyczny do wypłacania płatności w dwóch transzach, czyli do płacenia zaliczek - mówi Iwona Musiał Rzecznik Prasowy ARiMR

Na zmiany w systemie informatycznym Agencja zamierza przeznaczyć mniej więcej milion złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności